İtalya Turistik Vizesi Hakkında

İtalya’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize tipidir. Başvuru sahipleri seyahat amacına ve mesleki durumlarına göre hazırladıkları evrakları hazırlamalılardır. Daha sonra İtalyanca veya Türkçe olarak doldurulacak olan başvuru formunu da evrak dosyasına eklemelilerdir. Tüm evraklar hazır olduğunda vize ofislerinin online siteleri üzerinden belirli bir tarihe randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde evraklar ve vize ücreti yetkililere ibraz edilmelidir. Son 5 yıl içerisinde Shengen vizesi almamış kişiler başvuru sırasında parmak izi vermek zorundadırlar. Vizeniz olumlu veya olumsuz sonuçlandığında tarafınıza bilgi verilmektedir.

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir. Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 3 ayı geçmeyen seyahatleri için İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır. Daha önceden alınan geçerli ve çok girişli Shengen vizesi bulunan İtalya vizesine başvurmak isteyen kişilerin tekrar vize almalarına gerek yoktur.

İtalya Devleti Schengen Anlaşması’na taraf olduğu için İtalya Turistik vizesi İtalya Schengen vizesi olarak da anılmaktadır. İtalya turistik vizesi, İtalya’ya gezi, eğlence ve tatil gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken “kısa süreli” vize tipidir. İtalya Turistik vizesi sahibi olan kişiler ülkede 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadır

İtalya’ya uzun süreli (aile birleşimi, oturum izni, çalışma izni vb. ) amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya Ulusal vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Uzun süreli vize başvuruları İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliğinden yapılmaktadır. 3 aya kadar olan vize başvuruları İtalya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlara ya da Seyahat Acentelerine yapılmalıdır.

İtalya Konsolosluğu şahsen yapılan kısa süreli vize (İtalya Turistik vizesi, İtalya Ticari vizesi, İtalya Transit vizesi) başvurularını işleme almamaktadır. Bu nedenle İtalya kısa süreli vizesi kategorisinde yer alan İtalya Turistik vizesi başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları vize başvurularını İtalya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği kurumlara, Vize Başvuru Merkezleri ve Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

İtalya Turistik Vize Evrakları

 • Başvuru Formu: İtalya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde Türkçe veya İtalyanca olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Minimum 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş),
  Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
  Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgah (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şahsi banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

 

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • Emekli ise: Emekli aylık belgesi(e-devletten alınabilir), SSK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Emekli maaşını aldığını net gösteren banka hesap dökümü.
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

 

İtalya Turistik Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İtalya vizesi konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak 7 gün içinde çıkmaktadır. İtalya Konsolosluğunun kapalı olduğu günler ve resmi tatil günleri bu süreye dâhil değildir. Herhangi bir aksaklık yaşamamak için İtalya vize işlemlerine seyahatinize en fazla 3 en az 1 ay kala başlamanız tavsiye edilir. İtalya için acil vize alması gereken kişiler İtalya Ekspres Vize başvurusu yapabilirler. Ekspres vize sonuçlanma süresinin değil randevu tarihini erkene almanızı sağlar.

İtalya Vizesi İçin Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya Konsolosluğu vize başvurularında, İtalya Vize Başvuru Merkezi veya akredite edilmiş seyahat acenteleri aracılığıyla kabul etmektedir İtalya vize başvuruları için randevu alınmalıdır. Randevular İtalya Konsolosluğunun internet adresinden online sistem üzerinden alınmaktadır. Başvuru sahiplerinin seyahat amacına göre randevu almaları gerekmektedir.

Biometrik Veri Beyanı

İtalya vize başvurularında randevu tarihinde parmak izi, biometrik fotoğraf gibi verilerin alınması sistemi, 25.09.2014 tarihinden itibaren İtalya vizesi için de uygulanmaktadır. İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişiler parmak izi vermek zorundadırlar. Bu işlem kimlik sahteciliğinin engellenmesi amacıyla yapılmaktadır. Son 5 yıl içerisinde parmak izi veren kişilerin tekrar parmak izi vermelerine gerek yoktur.