İtalya Shengen Vizesi Hakkında

Schengen Sözleşmesi, Avrupa Birliği tarafından 1955’te yürürlüğe giren ve bu sözleşmeye taraf olan ülkelere Schengen Bölgesini ziyaret etme ve Schengen Bölgesi dahilinde seyahat etmeye yönelik olarak düzenlenen belgedir. Schengen Bölgesi, vatandaşlarının tek bir ülke olarak bu bölge dahilinde serbest dolaşımına izin vermeyi kabul eden 26 üye ülkeden oluşmaktadır. Schengen anlaşmasıyla  bağlı 26 ülke arasından 22 tanesi AB üyesi iken diğer 4 tanesi ise EFTA’nın (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyesidir.

Schengen Bölgesi üye ülkeleri Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’ı kapsamaktadır. İsviçre, İzlanda ve Norveç ise AB üyesi olmayan ancak özel bir anlaşma ile Shengen Bölgesine dahil olan ülkelerdir.

İtalya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Böylelikle çok girişli İtalya Shengen vizesi alan kişiler ilk girişlerini İtalya’dan yaparak diğer Shengen ülkelerine de geçiş yapabilirler. İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişiler 3 aya kadar olan seyahatleri için İtalya Schengen Vizesi, 3 aydan fazla olan seyahatleri için ise İtalya Ulusal Vizesi başvurusu yapmalıdır.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi almak isteyen TC vatandaşları öncelikle seyahat amaçlarına(turistik, aile ziyareti, iş seyahati vb.) ve mesleki durumlarına uygun olan evraklarını hazırlamalılardır.Daha sonra İtalyanca veya Türkçe olarak doldurulacak olan başvuru formunu da evrak dosyasına eklemelilerdir. Tüm evraklar hazır olduğunda vize ofislerinin online siteleri üzerinden belirli bir tarihe randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde evraklar ve vize ücreti yetkililere ibraz edilmelidir. Son 5 yıl içerisinde Shengen vizesi almamış kişiler başvuru sırasında parmak izi vermek zorundadırlar. Vizeniz olumlu veya olumsuz sonuçlandığında tarafınıza bilgi verilmektedir.

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir. Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 3 ayı geçmeyen seyahatleri için  İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır. Daha önceden alınan geçerli ve çok girişli Shengen vizesi bulunan İtalya vizesine başvurmak isteyen kişilerin tekrar vize almalarına gerek yoktur.

İtalya’ya uzun süreli (aile birleşimi, oturum izni, çalışma izni vb. ) amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya Ulusal vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Uzun süreli vize başvuruları İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliğinden yapılmaktadır. 3 aya kadar olan vize başvuruları İtalya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlara ya da Seyahat Acentelerine yapılmalıdır.

İtalya vize türleri iki şekilde sınıflandırılmaktadır.

 • İtalya Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi): İtalya’ya, resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler İtalya Schengen Vizesi başvurusu yapmalıdır.
 • İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize: İtalya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklaması gereken kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vizedir. 

·         İtalya Transit Vize: Türkiye´den hareket edip İtalya üzerinden uçakla aktarmalı olarak üçüncü bir ülkeye geçiş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İtalya Transit Vize başvurusunda bulunmalıdır. A Tipi Vize sahipleri, havalimanında uluslararası transit bölümünde bekleyerek pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapabilirler.

 

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Başvuru Formu: İtalya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde Türkçe veya İtalyanca olarak doldurulması gerekmektedir.
 • 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş),
 • Uçak rezervasyonu ,
 • Otel rezervasyonu,
 • Seyahat sağlık sigortası ,
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgâh (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şahsi banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan,güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

 

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • Emekli ise: Emekli aylık belgesi(e-devletten alınabilir), SSK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Emekli maaşını aldığını net gösteren banka hesap dökümü.
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

İtalya vizesi başvuru formu İdata Vize Ofisinin sitesinden indirilerek Türkçe veya İtalyanca doldurulmalıdır. Bu form seyahat amacına uygun olarak, sorulan sorular doğru ve eksiksiz bir şekilde cevaplandırılmalıdır. Yanlış veya eksik bilgi verilmesi durumunda vizeniz retle sonuçlanabilir. Bu formu doldurduktan sonra evrak dosyasına eklenmelidir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak 7 gün içinde sonuçlanmaktadır. İtalya Konsolosluğunun kapalı olduğu günler ve resmi tatil günleri bu süreye dahil değildir. Herhangi bir aksaklık yaşamamak için İtalya vize işlemlerine seyahatinize en fazla 3 en az 1 ay kala başlamanız tavsiye edilir. İtalya’ya acil seyahat etmesi gereken kişiler için 48 saatte İtalya vizesi, bir diğer adıyla İtalya Express vize seçeneği bulunmaktadır. Acil İtalya Vizesi, İtalya vize başvurularında randevusuz bir başvuru imkanı sağlanırken, Express vize başvurusunun vize çıkış süresini kısaltmadığını önemle dikkatinize sunarız. Bu süre, konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve konsolosluğun yoğunluğa bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamaz.

Biometrik Veri Beyanı

İtalya vize başvurularında randevu tarihinde parmak izi, biometrik fotoğraf gibi verilerin alınması sistemi, 25.09.2014 tarihinden itibaren İtalya vizesi için de uygulanmaktadır. İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişiler parmak izi vermek zorundadırlar. Bu işlem kimlik sahteciliğinin engellenmesi amacıyla yapılmaktadır.Alınan parmak izlerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Son 5 yıl içerisinde herhangi bir ülkeye Shengen vizesi alan ve parmak izi veren kişilerin tekrar parmak izi vermelerine gerek yoktur.

İtalya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

İtalya vizesi ile ilk giriş İtalya olmak şartıyla Schengen üyesi olan 26 ülkeye seyahat edilebilir. Fransa, İspanya, Avusturya, Yunanistan, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Malta, Hollanda, Belçika, Portekiz, Slovenya, İsveç, Letonya, Litvanya, İsviçre, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, Almanya, Polonya, Liechtenstein, Lüksemburg, Slovakya.

İtalya Vizesi Alırken Kimler Sponsor Olabilir?

Öğrenci ve ev hanımı gibi kendi geliri olmayan kişilerin İtalya vizesi işlemlerinde sponsorları birinci dereceden yakınları olabilmektedir. Bu kapsamda İtalya vize başvuru sahibinin anne, baba veya eşi seyahatin sponsoru olabilmektedir. Ayrıca İtalya vize başvurularında sponsora ait evraklar da istenmektedir.

Uzun Süreli İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuru dilekçesinde uzun süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. Ancak vize süresine İtalya Konsolosluğu karar vermektedir.

İtalya Schengen Vizesinin Tek Girişli Ve Çok Girişli Olmasının Farkı Nedir?

İtalya tek girişli Shengen vizesi aldıysanız ülkeden çıktıktan sonra vize süreniz olsa dahi tekrar giriş yapmanız mümkün değildir. Çok girişli Shengen vizesinde ise vizenin geçerli olduğu süre dahilinde Shengen Bölgesinde birden fazla giriş hakkına sahip olursunuz.

İtalya Turist Vizesi Alarak Arkadaşımın Yanında Kalabilir Miyim?

Seyahat amacına uygun olmayan başvurular ret almanıza neden olabilmektedir. Bu yüzden seyahat amacınıza uygun başvuru yapmanız gerekmektedir. İtalya turist vizesi başvurularında otel rezervasyonu talep edilirken, aile ve arkadaş ziyareti başvurularında davet mektubu, istek mektubu veya davetiye talep edilmektedir. Eğer arkadaşınızın yanında kalacaksanız başvuru formunda seyahat amacınız aile ve arkadaş ziyareti olarak belirtilmelidir. Seyahat amacınız turistik, ticari veya aile ziyareti vize türlerinde olabilir ve seyahat amacına uygun olan belgeler eklenmelidir.