İtalya Ticari Vize

İtalya Ticari Vize, ülkeye iş seyahati, konferans, iş toplantısı veya fuar ziyareti gibi amaçlarla giriş yapacak kişilerin alması gereken C Tipi Vize türüdür. İtalya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport(Bordo) sahibi vatandaşlar İtalya Ticari vizesini almalılardır. Evraklar doğru ve eksiksiz olmalıdır. İtalya Konsolosluğu bu belgelerin güncel olmasına dikkat etmektedir. Bazı evraklar ise orijinal olası gerekmektedir. Bu evraklar amacına uygun olarak hazırlanmalıdır.

İtalya Ticari Vize kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahipleri Shengen üyesi ülkelerde 3 aya kadar kalabilirler. İlk kez Schengen vizesi alacaklar için 3 aylık vize çıkması istisnai durumlar haricinde pek mümkün değildir. Vize süreleri başvuru sahiplerinin doğru kullanımına göre artış göstermektedir.

İtalya ticari vize başvurularında İtalya’daki şirketlerinden veya ortaklarından davetiye gönderilmesi şarttır. Davetiyesiz yapılan ticari başvurular ret almanıza sebep olabilir. İtalya ticari vize başvuruları için gönderilen davet yazıları bir vize değildir sadece vize başvuru işlemleri için kullanılması gereken bir evraktır. Davetiyenin orijinal olma zorunluluğu yoktur. Gönderen şirket kaşe ve imzalı olarak mail üzerinden gönderebilir.

İtalya Ticari Vizesi Evrak Listesi

 • Başvuru Formu: İtalya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Minimum 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş),
 • Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Davetiye
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgah (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şirket banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak 7 gün içinde sonuçlanmaktadır. İtalya Konsolosluğunun kapalı olduğu günler ve resmi tatil günleri bu süreye dahil değildir. Herhangi bir aksaklık yaşamamak için İtalya vize işlemlerine seyahatinize en fazla 3 en az 1 ay kala başlamanız tavsiye edilir. İtalya’ya acil seyahat etmesi gereken kişiler için 48 saatte İtalya vizesi, bir diğer adıyla İtalya Express vize seçeneği bulunmaktadır. Acil İtalya Vizesi, İtalya vize başvurularında randevusuz bir başvuru imkanı sağlanırken, Express vize başvurusunun vize çıkış süresini kısaltmadığını önemle dikkatinize sunarız. Bu süre, konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve konsolosluğun yoğunluğa bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamaz.

İtalya Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya Konsolosluğu vize başvurularında, İtalya Vize Başvuru Merkezi veya akredite edilmiş seyahat acenteleri aracılığıyla kabul etmektedir. İtalya vize başvuruları için randevu alınmalıdır. Randevular İtalya Konsolosluğunun internet adresinden online sistem üzerinden alınmaktadır. Başvuru sahiplerinin seyahat amacına göre randevu almaları gerekmektedir.

Biometrik Veri Beyanı

İtalya vize başvurularında randevu tarihinde parmak izi, biometrik fotoğraf gibi verilerin alınması sistemi, 25.09.2014 tarihinden itibaren İtalya vizesi için de uygulanmaktadır. İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişiler parmak izi vermek zorundadırlar. Bu işlem kimlik sahteciliğinin engellenmesi amacıyla yapılmaktadır. Son 5 yıl içerisinde parmak izi veren kişilerin tekrar parmak izi vermelerine gerek yoktur.

 

 Aynı Vize İle Kaç Kez Schengen Bölgesi’ne Girilebilir?

Her vizenin üzerinde o vize kapsamında kaç kere Schengen Bölgesi’ne girebileceğiniz yazar. Çoklu giriş (multiple entry), çift giriş (double entry) ya da tek giriş (single entry) olarak 3 farklı seçenek vardır.

 • Single Entry(tek giriş) yazıyorsa, o vize ile sadece bir kere bir Schengen Bölgesi’ne giriş çıkış yapabilirsiniz. Diyelim ki İtalya’ya gittiniz ve Türkiye’ye geri döndünüz. Bu durumda vizenizin süresi bitmemiş olsa dahi tekrar çıkış yapamazsınız. Ancak İtalya’dan çıkıp başka bir Shengen ülkesine geçebilirsiniz.6 ayda en fazla 90 gün kalabilirsiniz.
 • Double Entry( çift giriş) yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez gidip gelebilirsiniz. Her girişinizde yine Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkınız vardır.
 • Multiple Entry( çoklu giriş) yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınırsız kez girip çıkabilirsiniz ancak yine 6 aylık giriş çıkışlarınızın totalinde 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmadığınızdan emin olun